Co znajduje się w listkach do prania?
01.07.2019
Jeżeli troszczysz się o swoją skórę, zdrowie Twoje i Twojej rodziny, a także o stan środowiska naturalnego, to na pewno chcesz wiedzieć, co wchodzi w skład listków do prania.
Co zawierają w sobie listki do prania?
Anionowe środki powierzchniowo czynne w ilości 5-15%. Są to substancje odpowiedzialne za wyłapywanie cząstek zabrudzeń. Ze względu na ładunek elektryczny działają na brud jak magnez.
Niejonowe środki powierzchniowo czynne są z kolei odpowiedzialne za rozbijanie i usuwanie tłustego brudu (a więc również efektów zwykłego noszenia ubrań, ponieważ ludzka skóra jest tłusta). Dzięki temu brud daje się oderwać od tkaniny i wypłukać.
Poza tym amfoteryczne środki powierzchniowo czynne. One działają podobnie do cząstek anionowych, ale są skuteczne i w wodzie o odczynie kwasowym, i zasadowym. Poza tym zachowują skuteczność w twardej wodzie.
Jest też hipoalergiczny zmiękczacz do tkanin w postaci gliceryny roślinnej.
A czego nie zawierają listki do prania, a znajduje się w proszkach piorących?
Rozpuszczalniki – służą do rozpuszczania innych substancji zawartych w proszku, których nie rozpuszcza woda.
Parabeny – są to sztuczne konserwanty, a więc związki chemiczne przedłużające żywotność proszków do prania.
Fosforany – są to nieorganiczne wypełniacze, które usuwają jony wapnia i magnezu z wody.
1,4-dioksacykloheksan albo inaczej 1,4-dioksan jest substancją, która działa narkotycznie. Poza tym drażniąco na skórę, depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy i uszkadza nerki oraz wątrobę. Prawdopodobnie działa rakotwórczo. A w proszkach odpowiada za rozpuszczanie niektórych zabrudzeń.
Substancje pieniące – szereg związków mineralnych, których jedynym celem jest spienienie wody. Piana nie ma żadnego wpływu na skuteczność prania, jest to wyłącznie efekt wizualny.
Enzymy – głównie z grupy mannanaz: wspomagają usuwanie większości popularnych plam (sosy, czekolada, lody, pasta do zębów. Ponadto mogą podrażniać skórę, drogi oddechowe i wywoływać alergie.